Date

Rata ocupării este înșelătoare (2021)

20112012201320142015201620172018201920202014201520162017201820192020
Uniunea Europeană (27)289508.3288922.2288127.3288398.5287750.4287455.6286516.1285468.1284913.8284183.8
Germania523145248752576.652729.352963.853802.353797.453523.65354553283.9
Grecia7224.37156.47090.27040.46987.26936.76885.76830.86770.66719.3
Spania31496.331348.43102430750.130641.630535.530531.430670.73090931109.6
Polonia25813.825697.425525.225277.825127.824649.324316.72394123596.323371.9
România13726.213658.11360613526.713403.513262.713094.612930.412774.212610.8
Suedia6114.561146120.36141.36170.26214.26289.56346.76403.56443
 
Ultima actualizare10.09.2021
Accesat la06.12.2021
SursaEurostat
SexTotal
Vârstă15-64 de ani
Unitate de măsurăMii de persoane
20112012201320142015201620172018201920202014201520162017201820192020
Uniunea Europeană (27)70.57171.371.671.972.372.773.173.472.9
Germania77.377.277.677.777.677.978.278.679.279.2
Grecia67.367.567.567.467.868.268.368.268.467.4
Spania73.974.374.374.274.374.273.973.773.872.2
Polonia65.766.56767.968.168.869.670.170.671
România64.164.864.965.766.165.667.367.868.669.2
Suedia79.980.381.181.581.782.182.582.782.982.5
 
Ultima actualizare10.09.21
Accesat la08.12.21
SursaEurostat
SexTotal
IndicatorPopulație ocupată 15-64 de ani
Unitate de măsurăProcente
20112012201320142015201620172018201920202014201520162017201820192020
Uniunea Europeană (27)29.52928.728.428.127.727.326.926.627.1
Germania22.722.822.422.322.422.121.821.420.820.8
Grecia32.732.532.532.632.231.831.731.831.632.6
Spania26.125.725.725.825.725.826.126.326.227.8
Polonia34.333.53332.131.931.230.429.929.429
România35.935.235.134.333.934.432.732.231.430.8
Suedia20.119.718.918.518.317.917.517.317.117.5
 
Ultima actualizare10.09.21
Accesat la08.12.21
SursaEurostat
SexTotal
IndicatorPopulație ocupată 15-64 de ani
Unitate de măsurăProcente
20112012201320142015201620172018201920202014201520162017201820192020
Uniunea Europeană (27)2805.82653.62529.12458.62236.62050.21980.41852.617501732.9
Bulgaria292317.818.617.317.422.621.818.217.1
Germania160.6147128.4122.4110.911210593.180.8113.9
Grecia208.7176.3162.4156.4150.1137.4140131.7115.7110.7
Spania132.3116.9110.1100.397.385.482.469.772.967
Polonia537.9515.2483.7463.3454.2411.5408.5375335.4342.7
România936.7940.7904.3891732.4640.8626.6605.4576.2554.3
Suedia5.95.85.95.67.56.975.54.87.1
 
Ultima actualizare10.09.2021
Accesat la08.12.21
SursaEurostat
SexTotal
Vârstă15-64 de ani
Unitate de măsurăMii de persoane

Eurostat actualizează periodic cifrele oferite. Cifrele prezentate de Monitorul Social reflectă realitatea de la momentul culegerii, dată marcată în istoricul tabelului. În cazul în care cifrele Eurostat sunt diferite de cele prezentate aici, cifrele Eurostat vor fi considerate cele oficiale.