Date

Protecția socială

Deși avem (după Bulgaria) a doua cea mai mare pondere a persoanelor expuse riscului de sărăcie sau excludere socială din UE, suntem printre  țările europene care alocă cele mai mici fracții din PIB pentru protecția socială. În general, țările care alocă cele mai mici părți din PIB pentru protecția socială sunt și cele care au cele mai mari ponderi ale persoanelor în risc de sărăcie. Beneficiile de protecție socială, raportate la numărul de locuitori, sunt în România de aproape șapte ori mai mici decât media UE, deci afirmația că am fi un popor de asistati nu este susținută de date. Nu doar că alocăm puțini bani pentru protecția socială, dar eficiența utilizării acestor bani (măsurată ca diminuarea ratei riscului de sărăcie datorată transferurilor sociale, în comparație cu rata înaintea transferurilor) este cea mai mică din UE.

2007200820092010201120122013201420152016
Uniunea Europeană23.324.324.724.624.423.823.4
Bulgaria60.744.846.249.249.149.34840.141.340.4
Germany20.620.12019.719.919.620.320.62019.7
Greece28.328.127.627.73134.635.73635.735.6
Spain23.323.824.726.126.727.227.329.228.627.9
Poland34.430.527.827.827.226.725.824.723.421.9
România4744.24341.540.943.241.940.337.438.8
Sweden13.914.915.91516.115.616.416.918.618.3
 
Ultima actualizare10/20/2017
Accesat la10/24/2017
SursaEurostat
Unitate masuraProcente
200420052006200720082009201020112012201320142015
Uniunea Europeană17.717.617.31717.519.419.31919.419.519.419.4
Bulgaria11.110.710.910.110.712.912.912.212.413.513.413.3
Germany20.620.619.818.718.620.619.918.818.818.918.819
Greece1414.915.115.71718.618.820.62119.620.120.5
Spain12.812.712.712.813.81616.616.817.61817.717.1
Poland17.817.31715.815.716.316.615.715.816.216.115.9
România10.410.710.410.211.313.613.812.812.311.511.411.5
Sweden22.922.521.720.520.522.221.120.421.121.721.220.9
 
Ultima actualizare10/18/2017
Accesat la10/20/2017
SursaEurostat
Unitate masuraProcente din PIB
2006200720082009201020112012201320142015
Uniunea Europeană6472673169797133735074367610
Bulgaria4805587077828558969169791061
Germany7762787681228765898292069405971610035
Greece398243884888527152285062477842914165
Spain4436472850955575560556965555556855655625
Poland137714771809164918291822188319662021
România57678996498710721075101210511091
Sweden1034610460103779839110251187612779133771291513103
 
Ultima actualizare10/18/2017
Accesat la10/20/2017
SursaEurostat
Unitate masuraEuro/locuitor
200520062007200820092010201120122013201420152016
Uniunea Europeană36.5436.3634.8835.7734.133.72
Bulgaria25.5113.7321.0317.4223.6218.9818.1521.3520.1522.5417.92
Germany47.1951.3638.7137.1935.6835.5437.0533.7434.0233.233.4734.78
Greece13.2712.3914.3513.7313.2215.5513.7113.8117.51516.0815.87
Spain17.9617.4816.8822.9624.1628.1331.3328.523228.6226.5824.41
Poland31.2133.2234.7232.6727.5427.8726.5625.3324.7826.4123.1424.45
România21.923.382322.323.6320.4918.4412.8513.3114.24
Sweden66.957.5961.8257.195051.6949.8248.5445.3947.0245.345.82
 
Ultima actualizare10/19/2017
Accesat la10/20/2017
SursaEurostat
Unitate masuraProcent

Eurostat actualizează periodic cifrele oferite. Cifrele prezentate de Monitorul Social reflectă realitatea de la momentul culegerii, dată marcată în istoricul tabelului. În cazul în care cifrele Eurostat sunt diferite de cele prezentate aici, cifrele Eurostat vor fi considerate cele oficiale.