Date

Fertilitate precoce

În Uniunea Europeană se nasc anual în jur de 2000 de copii ai căror mame sunt tot copii (nu au împlinit 15 ani). Dintre aceste maternități precoce, mai mult de o treime se petrec în România. Fenomenul fertilității precoce s-a accentuat în România după 2008.
Rata fertilității la grupa de vârstă 10-14 ani este, în Uniunea Europeană, de 0,15 născuți vii la o mie de femei. Valori supraunitare se înregistrează doar în Bulgaria (1,91) și România (1,32).
Dacă celor 676 de născuți vii le adăugăm cele 422 de avorturi provocate, ajungem la un total de 1098 sarcini sub 15 ani, în anul 2015. Cele mai multe sunt rezultatul unor abuzuri sexuale. În 2/3 din cazuri, tatăl este necunoscut sau are vârsta de 20 de ani și peste, conform datelor INS (https://goo.gl/brOOcU). Cu toate acestea, statisticile Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (https://goo.gl/5gz8fx) au înregistrat, în 2015, numai 456 abuzuri sexuale asupra unor minore – ceea ce este extrem de puțin, dacă avem în vedere că majoritarea abuzurilor nu se soldează cu o sarcină a victimei.

În țările în care educația sexuală este prezentă în școli de la cele mai fragede vârste (Olanda, Danemarca, Suedia etc.) fenomenul fertilității precoce este aproape inexistent.

European Union (28 countries)RomaniaBulgariaFranceGermanyUnited KingdomSpainHungaryPolandGreeceSlovakiaPortugalBelgiumAustriaCzech RepublicItalyLithuaniaFinlandIrelandCroatiaLatviaSwedenMaltaEstoniaSloveniaDenmarkLuxembourgCyprusNetherlands
2007212456240717414823714710267763870176183112105564513000
2008237170745619013022817710181803677237147124810378221000
20092294758464176120195124936393316324141517745923631220
2010218373335018611122113076611084556221715243811485014110
20112166748335192117178145804410641592611192610258350112020
201221327852462161141951438059934855207121734412553131010
201320067092981881051461399048933853201091463861043130200
2014209170432424213514213663511244545111561211145350113200
2015194667629423714511498795551504420151313865554322110
 
Ultima actualizare01.05.17
Accesat la22.05.17
SursaEurostat
Definiție
Unitate de măsurăNo
2006200720082009201020112012201320142015
European Union (28 countries)0.160.160.180.180.170.170.170.160.160.15
Bulgaria2.112.392.8532.282.21.611.932.11.91
România0.820.881.241.411.371.411.491.361.371.32
Greece0.290.280.30.350.410.40.350.360.480.2
Spain0.160.140.170.120.120.140.130.130.120.09
Germany (including former GDR)0.070.080.070.060.060.060.060.060.070.08
Poland0.040.060.080.060.060.050.060.050.060.06
Sweden0.020.020.030.010.030.020.020.020.020.02
 
Ultima actualizare06.04.17
Accesat la29.05.17
SursaEurostat
200720082009201020112012201320142015
Belgium107104799687
Bulgaria176214166119182111137130118
Czech Republic355445392831383426
Germany (including former GDR)494475399440374373322369337
Estonia1812111196131013
Spain500475456426455460503
Croatia1156446112
Italy273270236258280262225
Latvia1496679732
Lithuania722546255
Hungary184184164171170172168161161
Portugal10312910484715968
România483588609466476664544422
Slovenia6742210
Slovakia16161416181520716
Finland503842365625351620
Sweden219175191
United Kingdom12701192114311311086910
 
Ultima actualizare06.04.17
Accesat la29.05.17
SursaEurostat
2006200720082009200120112012201320142015
sub 15 ani2567546656
15-19 ani179187224266232260244253211217
20-24 ani109116151185179175219224177154
25-29 ani24304538403844504054
30-34 ani135139981414117
35-39 ani1221577644
40-44 ani0001111101
45-49 ani1020200000
50 ani si peste0001010020
nedeclarata222217264250259254250262256234
 
Unitate de măsurăGrupe de varsta a tatalui si varsta mamei, numeric
Sursa1998 - 2016 INSTITUTUL NATIONAL DE STATISTICA
Ultima actualizare30.05.2017
2006200720082009200120112012201320142015
sub 15 ani0111111111
15-19 ani32333235323531313032
20-24 ani20212124242328272523
25-29 ani4565556668
30-34 ani2121112221
35-39 ani0000111111
40-44 ani0000000000
45-49 ani0000000000
50 ani si peste0000000000
nedeclarata40393733353432323635
 
Unitate de măsurăGrupe de varsta a tatalui si varsta mamei, procentual
Sursa1998 - 2016 INSTITUTUL NATIONAL DE STATISTICA
Ultima actualizare30.05.2017

Eurostat actualizează periodic cifrele oferite. Cifrele prezentate de Monitorul Social reflectă realitatea de la momentul culegerii, dată marcată în istoricul tabelului. În cazul în care cifrele Eurostat sunt diferite de cele prezentate aici, cifrele Eurostat vor fi considerate cele oficiale.