Date

Criza refugiaților în cifre

Procentul cererilor de azil care merg către statele europene, în special către Germania, este în creștere continuă în ultimii ani, deși în state ca Turcia sau Liban numărul refugiaților din Siria este incomparabil mai mare decât în Europa. Nu toate cererile de azil primesc un răspuns pozitiv – la nivelul UE, doar 45% dintre solicitări sunt acceptate. Rata de acceptare a cererilor de azil venite de la cetățenili sirieni este de departe cea mai mare – 95%.

201320142015 Q1
Total435190626065184815
Bulgaria1.61.81.7
Germania29.132.439.6
Grecia1.91.51.4
Italia6.110.38.2
Ungaria4.36.817.8
România0.30.20.2
Suedia12.5136.2
 
SursaEurostat
Unitate de măsurăProcent
Prima decizie luată asupra cererilor de azil în state membre UERata de recunoaștere
Total35979545
Bulgaria743594
Germania9727542
Grecia1330515
Italia3518059
Ungaria54459
România158547
Suedia3990577
 
SursaEurostat
Unitate de măsurăProcent
201220132014estimat 2015
Numărul total de solicitanți de azil în state membre UE332421435190626065950000
 
20142015
Siria2039
Afghanistan79
Kosovo6
Eritrea5
 
Unitate de măsurăProcent
2014
Siria95
Afghanistan69
Eritrea85
Pakistan27
Kosovo7
Serbia2
 
Unitate de măsurăProcent
Numărul de refugiați sirieni înregistrați (august 2015)
Turcia 1938999
Liban 1113941
Iordania 629266
Europa*428735
Total 4088099
 
SursaUNCHR și Guvernul Turciei
Notă*numărul de cereri de azil primite de 37 de state europene între 2011 și 2015

Eurostat actualizează periodic cifrele oferite. Cifrele prezentate de Monitorul Social reflectă realitatea de la momentul culegerii, dată marcată în istoricul tabelului. În cazul în care cifrele Eurostat sunt diferite de cele prezentate aici, cifrele Eurostat vor fi considerate cele oficiale.